W dniu 14 czerwca 2022r. o  godz. 14-tej grupa naszych seniorów - amatorów turystyki rowerowej wybrała się na drugi już rajd w okolice Ciechanowa - o długości ok. 22 km. Podobnie jak poprzednio cyklistom przewodził kolega Edward Sacherski, który tak opisał  przebieg imprezy :

Start do czerwcowego wypadu rowerowego nastąpił sprzed Ratusza. My - w odblaskowych kamizelkach otrzymanych z WORD i Prezydent Miasta Krzysztof Kosiński, tryskający optymizmem i kierujący do nas  życzliwe słowa. Ów optymizm udzielił się i nam, choć pogoda tym razem była mało letnia, temperatura w okolicach 15 stopni  i ten wiatr : zachodni (przeciwny) na odcinku do Gorysz, na następnym już tylko z prawej strony , a od Kownat Żendowych - pchający nas do przodu.

Deszcz padający poprzedniego dnia ożywił przyrodę - okoliczne pola cieszyły oczy soczystą zielenią z kolorowymi obwódkami chabrów, maków, rumianków. Przy drogach bieliły się kwitnące krzewy jaśminu  i czarnego bzu.

Po pokonaniu ponad połowy naszej trasy dojechaliśmy do  Kownat Żendowych, gdzie czekała na nas p. Hanna Murawska, by opowiedzieć nam o swojej pracy w szkolnictwie, a także o swojej działalności społecznej, o wsi Kownaty Żendowe  i Gminie Ciechanów. Jej wspomnienia były bardzo ciekawe, więc byliśmy zadowoleni, że nie przestraszyliśmy się kaprysów pogody i zaliczyliśmy całą trasę drugiego  wypadu - z zaplanowanych czterech.

 Do zobaczenia na wrześniowej trasie po terenowych drogach Lasu Lekowskiego.

 [

 

Zakończenie roku akademickiego

W dniach 20 i 21 czerwca 2022r. miało miejsce uroczyste zakończenie roku akademickiego 2021/2022 : 

- pierwszego dnia w sali COEK - odbyła się część artystyczna uroczystości, którą  rozpoczęliśmy odśpiewaniem  hymnu studenckiego Gaudeamus igitur.

Następnie głos zabrała Prezes UTW - Wiesława Klicka, która szczególnie powitała Panią Janinę Jonakakos-Szymańską - Przewodniczącą Rady Seniorów przy Prezydencie Miasta Ciechanów oraz wszystkich naszych seniorów, dziękując im  za przybycie  i  aktywny udział w pracy Uniwersytetu. Przedstawiła też aktualnie prowadzone formy działalności UTW i liderów poszczególnych  sekcji  oraz plany na przyszłość.

Następnie Pani Prezes wręczyła dyplom i gorąco podziękowała Pani Marii Elward za prowadzenie Kroniki UTW. Pani Maria prowadziła tę kronikę od 2006r.,  tj. od początku istnienia UTW, poświęcając temu wiele wysiłku i czasu.  Aktualnie - w siedemnastym roku istnienia Uniwersytetu Kronika liczy cztery opasłe tomy i jest prawdziwą kopalnią wiedzy o działalności  UTW i nie tylko - w Kronice znajdziemy wiele cennych dla seniorów informacji dot. zdrowia, dietetyki, aktywności fizycznych, psychologii  itp.  

Doceniona została też praca naszej koleżanki Bożeny Michalskiej, która z wielkim zaangażowaniem - wspólnie z P. Jabłońską z COEK - prowadzi Teatr Scena Trzeciego Wieku  i  - wspólnie z P. Anną Chocholską - Koło Taneczne "zakręcone Seniorki". Występy naszego Teatru w różnych instytucjach ( szkoły, przedszkola, ośrodki kultury i domy opieki dla osób starszych) w Ciechanowie i wielu  sąsiednich miastach i gminach są znakomitym sposobem promocji naszego Uniwersytetu i Miasta Ciechanów.

W szczególny sposób Pani Prezes uhonorowała seniorów, którzy ukończyli 80 lat i nadal aktywnie uczestniczą w działaniach UTW. Otrzymali oni piękne dyplomy uznania oraz serdeczne podziękowania   i gromkie brawa.  

 

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, w trakcie której wystąpiły :

- Teatr Scena Trzeciego Wieku , prezentując krótką humorystyczną formę   

 teatralną "Kobietkowo",

- Chór LEGATO - chórzystki pod kierunkiem p. Bogumiły Nasierowskiej wykonały dwa utwory,  drugi z nich - bardzo znane "Czerwone jabłuszko" - zachęcił zebranych do wspólnego śpiewu,

- Koło Taneczne zaprezentowało  taniec HULA - rodem z Tajlandii.

 

  Wszystkie występy,  stroje artystek, chórzystek i tancerek  oraz samo wykonanie ich przedstawień były godne podziwu i  wprawiły nas wszystkich  w znakomite humory. I w takim nastroju opuszczaliśmy część artystyczną zakończenia naszego roku akademickiego. 

 

Następnego dnia w sali PCK przy ul. Rzeczkowskiej o godz. 15-tej rozpoczęła  się druga część zakończenia roku - połączona z konsumpcją i integracją. W tej części również uczestniczyli zaproszeni goście,  tj :  Pani Olga Pabich - Kier. Wydziału d/s Kontaktów Społecznych w UM,  Pani Jolanta Szymańczyk - Dyr. COEK, które na codzień wspomagają działalność UTW oraz Pani Janina Jonakakos-Szymańska - Przewodnicząca Rady Seniorów.

Po krótkim powitaniu zebranych przez Gospodynię obiektu - Panią Bożenę Podleńską i Prezes Wiesławę Klicką  nasza koleżanka Bożena Michalska w imieniu wszystkich członków UTW podziękowała Pani Prezes za Jej ogromne zaangażowanie,  z jakim kieruje Ona działalnością Uniwersytetu.

Następnie przystąpiliśmy do konsumpcji ( jedzenie było  bardzo smaczne, napoje również) , a potem do wspólnej zabawy - przy muzyce " na żywo".  Nasze nastroje i zabawa były znakomite - tańce trwały do godziny 20-tej, po czym udaliśmy się na zasłużone wakacje.

 

 

Wycieczka

W dniu 3.06.2022r. o godz. 9:30  z parkingu  przed Krytą Pływalnią w Ciechanowie  57 osób - członków UTW - wyruszyło na  wycieczkę  autokarową do Warszawy, połączoną ze spektaklem  w Teatrze Żydowskim. 

Po drodze do Warszawy odwiedziliśmy Cmentarz - Mauzoleum i Muzeum w Palmirach - miejsce pamięci narodowej z grobami przeszło 2 tysięcy Polaków wywożonych tu przez Niemców w czasie II-giej wojny światowej - głównie z Warszawy.

Następnie pojechaliśmy do Wilanowa, gdzie najpierw podziwialiśmy ogrody wokół  barokowego Pałacu Króla Jana III Sobieskiego z XVIII wieku, a następnie  Świątynię Opatrzności Bożej - dzieło architektów Lecha i Wojciecha Szymborskich. Jest to najwyższy kościół i najwyższy budynek Wilanowa (75 m wysokości) , zbudowany w latach 2002-2016 jako spełnienie wotum wdzięczności narodu polskiego, ogłoszonego  po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. 

O godz. 14-tej dojechaliśmy do istniejącego od 1974r.  Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie, gdzie przez dwie godziny podziwialiśmy będące teraz w pełnej krasie  drzewostany, krzewy i kwiaty.

Chyba największe wrażenie zrobiła na nas aleja kwitnących właśnie azalii i rododendronów,  ale godna podziwu jest też "aleja noblistów" oraz  egzotyczna roślinność w szklarniach. Po zwiedzaniu -  o godz. 16-tej dotarliśmy na obiad w lokalu  na terenie Ogrodu, a po obiedzie - do godz. 17:30 był czas wolny - na relaks i rozmowy przy kawie i  lodach.

Ostatnim punktem naszej wycieczki był musical " George & Ira Gershwin"  w

Teatrze Żydowskim, po którym utrudzeni ale bardzo zadowoleni z atrakcji wycieczki i pięknej pogody wróciliśmy do Ciechanowa.

Opiekunem turystycznym wycieczki była Wiesława Żagiel, a pomagała Jej Maria Pietrzak.