#CykamBoLubię – 5-lecie Blisko Kultury. Nowa ekspozycja w COEK STUDIO

2020-09-16 11:28:30
18 września (piątek) o godzinie 18:00 w COEK STUDIO odbędzie się otwarcie wystawy „#CykamBoLubię – 5-lecie Blisko Kultury” Łukasza Jakubiaka – dziennikarza, popkulturysty i blogera, który od kilku lat zajmuje się również fotografią koncertową.

Autor o fotografii koncertowej

Od prawie dekady zajmuję się pisaniem o kulturze, ale przygotowując relacje z koncertów od zawsze starałem się dodawać swoje zdjęcia – chciałem być samowystarczalny w swojej pracy dziennikarskiej. Oczywiście moi koledzy i koleżanki z redakcji, zajmujący się głównie fotografią, mają większy fach „w ręku” (są naprawdę genialni!), ale nie zmienia to faktu, że za każdym razem mam ogromną frajdę z biegania pod sceną i „cykania” muzyków. Najbardziej przełomowe było dla mnie ostatnie pięć lat. Zacząłem jeździć na większe koncerty, m.in. do Progresji, gdzie miałem przyjemność fotografować grupy ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Ukrainy, Norwegii, Szwecji, a nawet Australii.

O wystawie #CykamBoLubię

Starałem się wybrać takie zdjęcia, które pokażą nie tyle różne miejsca, co muzyków o odmiennej wrażliwości i energii. W fotografii koncertowej najważniejsze jest tak naprawdę ujęcie emocji, temperamentu i chwili. Co więcej, każda fotografia została zrobiona w różnych latach – najstarsze jest z 2012 roku, najświeższe z tego. Dlaczego zatem #CykamBoLubię? Stworzyłem ten hasztag kilka miesięcy temu na potrzeby mojego bloga, by odróżnić działania publicystyczne -zgodne z moim wykształceniem - od tych wizualnych, fotograficznych. Poza tym w tej dziedzinie jestem amatorem - miłośnikiem sztuki fotografii - zwykłym gościem z takowym właśnie "bzikiem", a nie profesjonalistą, stąd też w nazwie wystawy widnieje "Cykam, bo lubię", a nie na przykład "Bo umiem".

Wystawa jest tak naprawdę pomysłem mojej koleżanki z pracy, prywatnie też przyjaciółki, Magdaleny Jabłońskiej, która opiekuje się w COEK-u m.in. wystawami oraz projektem #SztukaDlaLudzi. Nie ukrywam, że chciałem coś przygotować w ramach 5. rocznicy istnienia mojego bloga, ale nie do końca miałem pomysł, co z tym fantem zrobić, bo trudno byłoby wyeksponować moją publicystykę – nie jest w końcu sztuką wizualną. I tu z pomocą przyszli moi koledzy i koleżanki z pracy, którzy zachęcili mnie do wyjścia z czymś „bezsłownym”.

Łukasz Jakubiak – dziennikarz kulturowy, filolog, socjolog, popkulturysta; pracownik COEK STUDIO, założyciel bloga Bisko Kultury, zastępca redaktora naczelnego serwisu Muzyczna Hiperprzestrzeń.

Udogodniedia dla osób słabowidzących

duży kontast

A powiększona czcionka