Galeria za Szybą #2

2021-01-26 14:49:01

Od kilku dni w naszych oknach, w ramach akcji #GaleriaZaSzybą, wisi nowa ekspozycja, którą będzie można oglądać do 30 stycznia! Wcześniej zaprezentowaliśmy prace trzech Pań, a teraz przyszedł czas na Panów! Głównymi bohaterami naszej ekspozycji są: Daniel Ratz, Wiesław Lewandowski oraz Stanisław Głowacki, członkowie oraz przyjaciele Oddział Ciechanowski Stowarzyszenia Autorów Polskich. .
O autorach:
 
  •  Daniel Ratz
Urodzony we wsi Trzcianno na polskim Mazowszu w roku 1948. To nietypowy artysta-człowiek wielu kultur – zarówno sztuki, jak i życia człowieka Z wykształcenia jest rolnikiem i gastronomem. Przez wiele lat przebywał na przymusowej emigracji w Monachium – za działalność w ruchu społecznym „Solidarność”. Jest artystą plastykiem, poeta i pisarzem. Wydano mu dotychczas m.in. „Moje podróże”,„Przemijanie pejzaży” i „Jak poranione ptaki” – dwie ostatnie książki – wydane przez Mazowiecką Akademię Książki – cieszą się niezmienną popularnością od dziesięciu lat. Maluje kwiaty, pejzaże i Madonny. Jego Madonny to nie w pełni „ikony” to są „Nasze Matki”. Ozdabia je biżuterią, bursztynami, starymi koronkami etc. Takimiż są także jego kompozycje pełne wschodnich ornamentów i wyglądające jak arrasy z tajemnicą ukrytą w środku. Lubi podróże, a w ostatnich latach Bałkany. Chciałby zamieszkać tam dłużej (Albania lub Macedonia).
 
  • Wiesław Lewandowski
Członek Stowarzyszenia Autorów Polskich Oddział w Ciechanowie. Pasją jego życia jest malarstwo. Urodzony w 1935 r. artysta-malarz wziął udział w dziesiątkach ogólnopolskich plenerach malarskich, m.in. w Łazach, Żabnicy, Bukowinie Tatrzańskiej, Lesznie, Białobrzegach, Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, Paczkowie, Olecku, Ostrołęce, Radziejowicach, Czersku. Wystawy indywidualne jego prac miały miejsce m.in. w Ciechanowie i Pułtusku, obrazy prezentował również na wystawach poplenerowych w wielu miejscowościach.. Namalował dotychczas setki obrazów olejnych, głównie są to pejzaże oraz kobiety. Pochodzi z Gromina, obecnie mieszka w Pułtusku.
 
  • Stanisław Głowacki
Współczesny artysta-malarz, grafik, rzeźbiarz i muzyk, a także popularyzator wiedzy o historii i kulturze Ziemi Dobrzyńskiej. Urodził się 8 maja 1949 r. w rodzinie rzemieślniczo-chłopskiej w Lipnie. Od wczesnych lat młodzieńczych interesował się rysunkiem, malarstwem, rzeźbą i muzyką – gra na gitarze. Twórczość artystyczna dla niego jest wielką miłością i pracą. Inspiruje go otaczający świat, jego problemy i ludzie. Świat pełen kataklizmu, grozy, terroryzmu XX i XXI wieku a zatem tragedii ludzkiej, niesprawiedliwości i zawiści. Z drugiej strony świat radości i miłości. Artystyczny wyraz życia pojmuje artysta jako jedność miłości i zła. Malarstwo i rysunek Stanisława Głowackiego przedstawiają m.in. akty, sceny batalistyczne, kwiaty, zwierzęta, a zwłaszcza konie i martwą naturę. Drugim kierunkiem twórczości artysty jest rzeźba. Stanisław Głowacki wielokrotnie prezentował swoje prace w kraju, a także w Niemieckiej Republice Demokratycznej i Holandii. Obrazy i rzeźby podziwiali na wystawach mieszkańcy Aleksandrowa Kujawskiego, Bydgoszczy, Torunia, Rypina i kilkakrotnie Lipna.Inną namiętnością artystyczną twórcy jest muzyka rozrywkowa. Ponad 40 lat gra w zespole „Brevis” – gra na gitarze basowej i śpiewa.

 

Udogodniedia dla osób słabowidzących

duży kontast

A powiększona czcionka