Islandia - kraina ognia, lodu i troli.

2022-10-13 20:16:03
Zobacz więcej zdjęć (15)

ewa przygotowana do prezentacji

Islandia -kraina lodu, ognia i trolli.

 

 

13 października 2022 r. w siedzibie COEK Studio Pani Ewa Stangrodzka przedstawiła dla licznie zgromadzonych członków UTW bardzo ciekawą multimedialną prezentację pt .”Islandia -kraina lodu, ognia i trolli

 

Islandia to wyspa pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Atlantyckim.

Około 11% pow. kraju pokrywają lodowce- największym z nich, jest Vatnajokull, który zajmuje 8,3 tys. km2.  Z kolei „ogień” jest powiązany z aktywnością wulkaniczną wyspy. Świadczą o niej nie tylko gejzery czy gorące źródła, ale też liczne czynne wulkany -140, w tym Hekla, Askja, Katia czy Hvanndalshnukur (najwyższy szczyt Islandii).

Olbrzymia energia geotermalna jest wykorzystywana do ogrzewania mieszkań. Wnętrze tego wyżynno-górzystego kraju ma charakter pustynny. Dominują w nim pola lawy i pola lodowe.

 Linia brzegowa Islandii jest dobrze rozwinięta. Tworzą ją liczne fiordy i zatoki, w których rozwinęły się różnej wielkości osady. Na wyspie występują tysiące malowniczych wodospadów ( jest ich ponad 10 000)  np. Gullfoss, Glymur, Haifoss, a każdego roku pod wpływem topnienia lodowców tworzą się kolejne.

W Islandii mieszka około 365 tys. osób, szacuje się, że żyje tam 4 razy więcej owiec niż ludzi. Około 60 % Islandczyków mieszka w stolicy bądź okolicach Reykjaviku. Ponad 93% mieszkańców to rodowici Islandczycy. Drugą grupą etniczną są Polacy – szacuje się, że mieszka ich tam od 7 do 12 tys.

Islandia to nie tylko urzekająca naturalnym pięknem kraina lodu i ognia, to też fantastyczne miejsce dla fantastycznych istot np. trolli. Trolle to samotnicy zaszywający się w jaskiniach i majestatycznych lodowcach. Islandzkimi krajobrazami nie sposób się nasycić.

 

 

Po prezentacji uroków Islandii omawiano bieżące sprawy organizacyjne UTW. Lider sekcji turystycznej Edward Sacherski zapoznał uczestników spotkania ze szczegółami wycieczki autokarowej do Warszawy – zwiedzanie warszawskich Powązek i Muzeum Polin, zaplanowanej na 10 listopada.

Kończąc spotkanie prezes Wiesława Klicka przedstawiła program zbliżająch się Senioraliów organizowanych przez Urząd Miasta i w imieniu Prezydenta zaprosiła wszystkich do wzięcia w nich udziału.

 
 
 
 
 
W imieniu Zarządu UTW zapraszam 13 października - czwartek, godz. 16:00 do siedziby COEK na bardzo ciekawy  wykład pani Ewy Stangrodzkiej "Islandia - kraina ognia, lodu i troli".
 

Udogodniedia dla osób słabowidzących

duży kontast

A powiększona czcionka