Powązki - Polin

2022-11-10 19:41:53
Zobacz więcej zdjęć (19)

Ciekawe nagrobki

Zdjęcia Eli Nowak

 
 
 
Wycieczka autokarowa do Warszawy
 
Czwartek, 10 listopada 2022 r.
 
 

10 listopada 2022 r. ( w czwartek ) 56 osób ze Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku wyjechało na wycieczkę jednodniową do Warszawy . Program wycieczki obejmował zwiedzanie cmentarzy Powązkowskich i Muzeum Polin. Zwiedzanie cmentarzy rozpoczęliśmy  od Cmentarza Wojskowego.          

Przed wyruszeniem na spacer przewodniczka, każdego uczestnika wycieczki zaopatrzyła w system nagłaśniający, który okazał się bardzo przydatny podczas zwiedzania.

          Obecnie Cmentarz Wojskowy  zajmuje pow. 23 ha i jest miejscem pochówków osób wybitnych i zasłużonych , a także miejscem pamięci w walkach w obronie ojczyzny. Pomimo deszczu  spacer odbywał się bardzo sprawnie i dzięki temu mogliśmy odwiedzić wiele grobów i kwater m.in.:

- marszałków Polski i generałów Wojska Polskiego (Mariana Spychalskiego, Michała Rola Zymirskiego, Franciszka Gągora, Andrzeja Błasika, Wojciecha Jaruzalskiego, Zygmunta Berlinga, Zygmunta Duszyńskiego, Piotra Jaroszewicza) i wiele innych

- ludzi nauki i kultury (Leszka Kołakowskiego, Marka Kotańskiego, Daniela Passenta , Jerzego Urbana)

- pisarzy (Władysława Broniewskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jana Brzechwy, Marii Czubaszek, Zofii Nałkowskiej, Jacka Kaczmarskiego, Juliana Tuwima)

- aktorów i artystów (Emila Karewicza, Aliny Janowskiej, Barbary Krafftówny, Pawła Królikowskiego, Krystyny Sienkiewicz, Andrzeja Strzeleckiego, Olgi „Kory” Sipowicz)

- sportowców (Kazimierza Deyny, Kamili Skolimowskiej, Ireny Szewińskiej)

 

- polityków ( Bronisława Geremka, Grażyny Gęsickiej, Władysława Gomułki, Jacka Kuronia, Zbigniewa Religii, Andrzeja Urbańskiego).

Na Powązkach Wojskowych znajdują się symboliczne groby, takie jak”Dolinka Katyńska” i miejsce potajemnych pochówków tzw. „Łączka” związane z ofiarami reżimu komunistycznego.

 

          Po około godzinnym. spacerze pojechaliśmy na zabytkowy cmentarz tzw. Stare Powązki, który jest najbardziej znaną nekropolią w Polsce oraz najstarszym cmentarzem w stolicy, którego początki sięgają XVIII wieku i obecnie jego teren zajmuje 43 ha. Na Stare Powązki weszliśmy przez bramę św. Honoraty. Obecnie na warszawskich Powązkach spoczywa ok. miliona zmarłych. Wśród nich wielu wybitnych Polaków działających we wszystkich gałęziach nauki, kultury, oświaty i techniki.

          Nigdzie też nie ma tak wielu wspaniałych dzieł sztuki sepulkralnej. To dzieła najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XIX i XX wieku.   Podczas wizyty odwiedziliśmy groby m.in.: Henryka Wieniawskiego, księdza Stefana Niedzielaka, Gustawa Holoubka, Niny Andrycz, rodziców Stanisława Moniuszki, Jana Nowaka Jeziorańskiego, Jerzego Waldorfa, Zdzisława Maklakiewicza, Wioletty Willas, Piotra Staraka, a w Alei Zasłużonych Władysława Reymonta, Krzysztofa Kieślowskiego, Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, Marii Dąbrowskiej, Marii Rodziewiczówny, Leopolda Staffa, Stanisława Dygata, Pawła Jasienicy, Stefana Jaracza, Jana Kiepury, Mieczysławy Ćwiklińskiej, Kaliny Jędrusik, Stefana Starzyńskiego, Ignacego Mościckiego, Hanny Ordonówny. Najnowsze nagrobki to nagrobki m.in.; Wojciecha Młynarskiego, Bogusława Kaczyńskiego. W katakumbach odwiedziliśmy miejsce pochówku m.in.: Czesława Niemena i Ireny Jarockiej. Zapaliliśmy symboliczne znicze na kilku grobach znanych i zasłużonych dla naszego kraju Polaków. Powązki zachwyciły nas zabytkowymi pomnikami, nagrobkami i wyjątkową atmosferą jaka panuje na tym jednym z największych i najstarszych cmentarzy w Polsce.

 

          Pełni zadumy ruszyliśmy do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Muzeum Polin usytuowane jest w centrum Warszawy  - na terenie przedwojennej dzielnicy zamieszkałej przez Żydów, a w czasie wojny przekształconej przez Niemców w getto.

Muzeum zwiedzaliśmy z przewodnikami w dwóch grupach. Przez ponad dwie godziny tysiąc lat historii zostało nam opowiedziane w niezwykle ciekawy sposób. To była dla nas lekcja refleksji o losie społeczności żydowskiej, której losy, już od średniowiecza, splatają się z naszymi.

         

          Przed odjazdem do Ciechanowa, chętni mieli  możliwość konsumpcji rogali Marcińskich  i pierogów z gęsiny (dania związane z tradycją 11 listopada – Św. Marcina - Święta Niepodległości).

 

          Wycieczka listopadowa na cmentarze Powązkowskie i do Muzeum POLIN na długo pozostanie w naszej pamięci.

 
Program wycieczki
 
8:00 wyjazd z parkingu przed basenem
8:00 - 9:40 przejazd do Warszawy
10:00 -13:00 zwiedzanie Cmentarzy  Powązkowskich
13:00 -14:00 dla chętnych obiad na własny koszt na terenie Muzeum Polin
 
 
14:15 -16:00 zwiedzanie Muzeum Polin
16:00 -18:00 powrót do Ciechanowa 

Udogodniedia dla osób słabowidzących

duży kontast

A powiększona czcionka