Wycieczka autokarowa Działdowo- Olsztynek

2022-09-22 20:15:21
Zobacz więcej zdjęć (21)

Zamek w Działdowie

Po małym incydencie na początku wycieczki grupa seniorów już bez niespodzianek w dobrych nastrojach i przy sprzyjającej pogodzie wyjechała na wycieczkę.

         Pierwszym punktem był odbudowany zamek w Działdowie

Warownię wznieśli rycerze Zakonu Krzyżackiego w latach 1344-1391. Budowla powstała wokół dziedzińca na planie kwadratu o boku 46 m. Zamek otoczony był murem i fosą. Z trzech stron zamku broniły bagna, z czwartej zaś, rzeka Działdówka. Od strony podjazdu stały dwie wieże smukła, okrągła, na ośmiobocznej podstawie i masywna, czworoboczna, obok bramy. Do dnia dzisiejszego zachowało się południowo-zachodnie skrzydło zamku z pierwszej połowy XIV wieku - tzw. Dom Duży, z gotyckimi sklepieniami w piwnicach.

Zamek był wielokrotnie przedmiotem walk między wojskami krzyżackim  czy pruskimi a polskimi, litewskimi i szwedzkimi. W XVII wieku (1676 rok) przebudowany został w stylu renesansowym.

 Później był stopniowo rozbierany, odnowiony pod koniec XIX wieku. Jeszcze raz uszkodzony podczas II wojny światowej. W ostatnich latach odbudowane zostało zachodnie skrzydło zamku wraz z dziedzińcem. Podstawę dla tego skrzydła stanowią zachowane piwnice z lochem dla więźniów i ścianami o grubości około 4 m. W tej części swoją siedzibę ma Urząd Miasta.

Badania archeologiczne prowadzone na zamku w latach 1981-1989 ukazały bogatą przeszłość tego miejsca. W wyniku prac ziemnych wydobyto około 300 000 sztuk znalezisk ruchomych (głównie starożytnych).

Jeszcze wejście na mury zamkowe i ruszamy do Olsztynka.

 

Huta Szkła powstała w latach osiemdziesiątych XX wieku. Od 2005 roku jest prowadzona przez Tarasa Krynickiego.

W niewielkim budynku można obejrzeć na żywo niezwykły proces wytwarzania szklanych wyrobów m.in. szkła dekoracyjnego (m.in. aniołki, ptaszki, słoniki) oraz użytkowego (wazony, salaterki, świeczniki itp.).

Na oczach obserwatorów rzemieślnicy dmuchają i formują gorącą masę szklaną tworząc artystyczne formy.

Byliśmy na pokazie i na własne oczy mogliśmy podziwiać ptaszki, ślimaki, łabędzie które wyczarowywał mistrz właściciel.

Oryginalne i niepowtarzalne artystyczne wyroby można zakupić w przyległym sklepie.

Huta Szkła Artystycznego w 2010 roku otrzymała nagrodę w konkursie najlepszy produkt i usługa Warmii i Mazur oraz w 2014 roku certyfikat prawo z korzystania ze znaku Produkt Warmia Mazury.

Ostatnim punktem programu był skansen w Olsztynku czyli Muzeum Budownictwa Ludowego .

To najstarszy i największy w regionie skansen zawierający liczne drewniane budowle z czterech historycznych regionów Prus Wschodnich, Warmii, Mazur, Powiśla oraz Małej Litwy.

Pierwotnie skansen ten utworzony był w Królewcu, w 1909 roku, ale powstałe na miejscu kopie zabudowań w latach 1938-42 przeniesiono pod Olsztynek. W czasie działań II wojny światowej wyposażenie wnętrz wielu chat uległo zniszczeniu.

 Na obszarze skansenu znajdują się też inne ciekawostki, jak stanowisko archeologiczne - grób kurhanowy z wczesnej epoki żelaza. Są też elementy małej architektury i oczywiście interesujące wyposażenie chat oraz zabudowań gospodarczych, charakterystyczne dla XIX i XX-wiecznej wsi.

Jednym z najciekawszych obiektów w Parku jest kopia kościoła z Rychnowa z polichromią i ołtarzem z połowy XVII wieku.

Obok niej stoi kopia dzwonnicy ze wsi Mańki, z 1685 roku.

Przy kościółku stoją też drewniane stele nagrobne, to rekonstrukcja obiektów z połowy XIX wieku.

 Inne zabytki w skansenie w Olsztynku to: chałupa mazurska z Gązwy koło Mrągowa, chałupa z wystawką podcieniową z Zielonki Pasłęckiej, wiatrak "holender" z Dobrocina czy wozownia z garncarnią i piecem do wypalania ceramiki z Tomaszkowa. Oczywiście chałup i zabudowań gospodarczych znajduje się tu znacznie więcej. Można spacerować zaglądać do zabytkowych wnętrz

W parku są również zwierzęta. W zagrodach lub między nimi spacerują tu kozy, owce, kury mieszańce, kaczki, indyki, perlice, gęś suwalska , króliki w klatkach.

Po wędrówce po parku trochę zgłodnieliśmy , miłą niespodzianką były smaczne pierogi w Karczmie Regionalnej.

Pełni wrażeń ze śpiewem  ruszyliśmy w drogę powrotną do Ciechanowa.

 
 
Witam,
w imieniu liderów Sekcji Turystycznej przesyłam program wycieczki Działdowo-Olsztynek:
termin 22.09.2022 r. czwartek
8:30 wyjazd z parkingu przed basenem
8:30-9:30 przejazd do Działdowa
9:30 -11:00 zwiedzanie w Działdowie (zamek, wystawa w Ratuszu)
11:00 -12:00 przejazd do Olsztynka
12:00 -13:30 zwiedzanie Huty Szkła Artystycznego (możliwość zakupów w sklepie Huty) 
13:30 -15:00 zwiedzanie skansenu z przewodnikiem
15:00 -16:00 obiad w Karczmie Regionalnej
Po obiedzie możliwość odwiedzenia Pijalni Ziół
16:00 - 18:00 powrót do Ciechanowa
Uwaga: dopuszczalne drobne zmiany w programie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Udogodniedia dla osób słabowidzących

duży kontast

A powiększona czcionka