Wycieczka do Teatru Kamienica

2023-02-16 12:48:19
Zobacz więcej zdjęć (9)

Sprawdzanie listy obecności

 

 

 

Wyjazdy do teatru  zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem  słuchaczy Miejskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tak było i tym razem, gdy  padła  propozycja  wyjazdu do teatru Kamienica  w Warszawie.

Sztuka którą obejrzeliśmy nosiła tytuł „ Metoda na wnuczka”  to swego rodzaju satyra, w sposób dowcipny charakteryzująca aktualne stosunki społeczne.  Piękne, klimatyczne wnętrza pełne sentymentalnych pamiątek skłaniających do zainteresowania się historią powstania teatru, którą w maksymalnym skrócie poniżej prezentujemy.

Wszyscy wiemy, że Teatr KAMIENICA to „dziecko”  aktora Emiliana Kamińskiego i jego żony Justyny Sieńczyłło, jakże udane  mimo że, powstawało w wielkim trudzie i może służyć jako przykład   skuteczności działań,  gdy się bardzo wierzy w to co się robi.

Emilian Kamiński,  aktor, reżyser, twórca i dyrektor Teatru  dramatycznego i komediowego pod  nazwą „Kamienica” był niezwykle ceniony w środowisku artystycznym, zaledwie na trzy dni przed śmiercią(zmarł 26 grudnia 2022r.) otrzymał kolejne państwowe odznaczenie - Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przyznany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Teatr ma swoją siedzibę w kamiennicy wybudowanej w roku 1909  przez bogatego żydowskiego handlarza skórą – Miszę Roga, przy ul. Leszno 13 ( to przedwojenny adres, obecnie jest to ul. Solidarności).  Kamiennica sąsiadowała z murami warszawskiego getta I została poważnie uszkodzona w czasie II wojny. Po 1945 r częściowo została odbudowana, ale nadal była ruiną.

Przed  jej remontem  przez aktora nikt nie wierzył, że zrujnowana kamienica może  nadawać się na siedzibę teatru. Znajomi pytali Kamińskiego: „Gdzie ty tu widzisz teatr?”. Ale Kamiński był przekonany, że teatr już tam jest, wystarczy go wydobyć.

To  Genius loci ( duch miejsca) – mówił z tajemniczym uśmiechem. – Wyczułem jego energię.

Zapytany, dlaczego tak bardzo zależy mu na tym konkretnym miejscu, aktor odpowiedział: – Bo tu jest to moje drzewo. Ten teatr to moje drzewo. Chciał wydrzeć historii klimat przedwojennej Warszawy z jej kafejkami i gwarem.

UDAŁO MU SIĘ W STU PROCENTACH.

27 marca 2009 roku podczas Międzynarodowego Dnia Teatru oraz w setną rocznicę wybudowania kamienicy odbyło się uroczyste otwarcie Teatru Kamienica. Nazwiska osób, które przyczyniły się do zrealizowania projektu, zostały umieszczone na pamiątkowej tablicy znajdującej się na dziedzińcu kamienicy. Wśród nich znajduje się również nazwisko dyrektora Banku Spółdzielczego w Ciechanowie – Andrzeja Szwejkowskiego. Dzięki uzyskanemu kredytowi z tegoż banku   Kamiński mógł dokończyć remont   ciągnący się od 2000 roku.

Teatr dysponuje trzema scenami:

Orla (na ok. 340 widzów),

Parter (ok. 120 miejsc),

Piwnica Warsza (która liczy około 80 miejsc) „

Kamienica” ma własną restaurację i kawiarnię i  bistro na 60 miejsc. Są to niezwykle klimatyczne miejsca, jak widać na załączonych zdjęciach. Są to miejsca uroczych prywatnych spotkań, jak również organizowane są tam spotkania biznesowe i szkolenia.  Na  dużej Scenie „ ” wystawia lżejsze, bardziej komercyjne sztuki, a na dwóch malutkich, Warsza i Parter, te bardziej ambitne.

 

W Teatrze znajduje się również makieta Warszawy z sierpnia 1939 roku. Na miniaturze, która zajmuje ok. 21 m², można obejrzeć Śródmieście tuż przed wybuchem II wojny światowej. 

 

W marcu 2013 roku (przy okazji IV urodzin Teatru) przed kasą placówki stanął zabytkowy tramwaj (tzw. berlinka). Oba przedsięwzięcia: makieta i tramwaj mają „przywoływać ducha przedwojennej Warszawy” i upamiętniać dawną świetność stolicy. Poza funkcjami reklamowymi zabytek techniki jakim jest tramwaj z numerem 13 stanowi atrakcję turystyczną tej części stolicy.

 

Patrząc na pięknie  odrestaurowaną  bramę  Teatru Kamiennica , mimo  woli i  zadaję sobie pytanie skąd Emil Kamiński czerpał  energię , determinację   na  realizację tak ambitnego marzenia swego życia  jakim było odrestaurowanie  kompletnie zniszczonego wskutek działań wojennych budynku   i stworzenie  własnego teatru. Wreszcie skąd czerpał fundusze i to przecież niemałe na  realizację tego karkołomnego przedsięwzięcia .

Koniecznie trzeba wybrać się do teatru „Kamiennica” bo tam właśnie znalazłam odpowiedź na powyższe pytania czego i państwu życzę.

Napisała

Maria Klonowska

 

 

 

 

 

 

Program wyjazdu do Warszawy do Teatru Kamienica ul. Al. Solidarności 93

na spektakl "METODA NA WNUCZKA"

 w dniu 16 lutego 2023r. / czwartek/

  1. Zbiórka   14.45 przed krytą pływalnią ,
  2. 15.00 - 17.00 przejazd do Warszawy,
  3. 17.00 - 19.00 czas wolny np. na kawę i pączka  / Tłusty Czwartek /
  4. 19.30 - 21.20 spektakl.
  5. 21.30 - 23.30 powrót.

 

OPIS SPEKTAKLU ZE STRONY TEATRU.

 

METODA NA WNUCZKA

 

Pełne wigoru emerytki, zagadkowe telefony i kuszący świat reklam – oto najnowsza, totalnie zakręcona komedia, która rozbawi do łez każdego bez względu na PESEL! Niecodzienna sztuka, w której wiek traktowany jest z przymrużeniem oka, a życie dojrzałych mieszkańców Warszawy, pokazane jest w pełnej palecie barw. Porządna dawka humoru, cięte riposty i lawina emocji od których dosłownie kręcić się będzie nasza scena!

 

OPIS SPEKTAKLU

Charyzmatyczne starsze panie są jak ogień i woda. Danuta (Aldona Jankowska/ Maria Winiarska), niepoprawna marzycielka, pomiędzy prezentacjami kosmicznie drogich garnków i ściereczek, gra w lotto zmotywowana fantazjami o podróży życia. Bożena (Dorota Kamińska) natomiast jest jak wino – im starsza tym…mocniejsza. Twardo stąpa po ziemi, choć jest absolutną fanką szybkiej jazdy na hulajnodze. Co się wydarzy, gdy w jednej chwili świat nieprzeciętnych seniorek zostanie wywrócony do góry nogami?  Czy przyjacielowi z dawnych lat – Waldkowi (Robert Rozmus), uda się wyciągnąć damy z niezłych tarapatów? Podobno nie ma cwaniaka nad warszawiaka, ale gdy do akcji wkracza pełna kobiecych wdzięków, przebiegła Malwina (Agnieszka Wielgosz), wszystko się może zdarzyć. Do szalonego tańca z oszustami nieśmiało przygrywać będzie zakochany Mieczysław (Paweł Burczyk/ Marek Sadowski), bo doskonale wie „że najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny”….

„Metoda na wnuczka” w reżyserii Emiliana Kamińskiego to przezabawna komedia z wątkiem kryminalnym w tle. Niecodzienna sztuka, w której wiek traktowany jest z przymrużeniem oka, a życie dojrzałych mieszkańców Warszawy, pokazane jest w pełnej palecie barw. Porządna dawka humoru, cięte riposty i lawina emocji od których dosłownie kręcić się będzie nasza scena!

Czas trwania spektaklu: 110 minut z przerwą. 

SPEKTAKL WYŁÄ„CZNIE DLA WIDZÓW DOROSŁYCH

 

TWÓRCY

Autor:
Krzysztof Kędziora
Reżyseria:
Emilian Kamiński

Opracowanie reżyserskie: Emilian Kamiński

Współpraca literacka: Andrzej Leśniewski

Scenografia: Andrzej Lewczuk

Asystentka reż.: Olga Rawska 

 
 
 
 

Udogodniedia dla osób słabowidzących

duży kontast

A powiększona czcionka