Wycieczka do Łodzi

2023-05-25 11:31:27

Wycieczka do Łodzi

 

25 maja 2023 roku pojechaliśmy na wycieczkę do Łodzi. Wyjazd cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Organizatorem wyjazdu był kolega Edward Sacherski, który przygotował bardzo interesujący program. Już podczas jazdy autokarem do Łodzi, z historią mijanych miejscowości zaznajomiła nas kol. Maria Klonowska, sypiąc jak z rękawa datami, nazwiskami, wydarzeniami społeczno-politycznymi oraz współczesnymi dokonaniami ciechanowskich społeczników, pasjonatów historii powszechnej i regionalnej.

W dalszej części podróży historię Łodzi i okolic przybliżyła koleżanka Bogumiła Marut, która dzieciństwo i młodość spędziła w sąsiadujących z Łodzią Pabianicach.

Łódź przywitała nas piękną, słoneczną pogodą. Młody przewodnik zapoznał nas z historią miasta, podkreślając, że Łódź to miasto kontrastów i ukrytych skarbów.

W pierwszej kolejności odwiedziliśmy tereny fabryki Karola Scheiblera, zwane Księżym Młynem. W dawnym imperium Scheiblerów zachowały się oprócz fabryki rezydencja właścicieli, osiedle domów robotniczych, nazywanych famułami, a także sklep, szpital i remiza straży pożarnej.  W odrestaurowanej fabryce obecnie mieszczą się lofty i Muzeum Kinematografii.

 

Następnie udaliśmy się do zakładów drugiego potentata włókiennictwa Ludwika Gayera, zwanej Białą Fabryką, w której mieści się obecnie Muzeum Włókiennictwa. Muzeum gromadzi dużą liczbę krosien, starych materiałów, które obrazują ciężką pracę łódzkich włókniarzy i włókniarek. Dodatkową atrakcją jest rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX i XX wieku. Pracownik muzeum zaprezentował nam pracę tylko sześciu krosien, przy których huk był przeogromny, a 100 lat wcześniej na hali znajdowało się przeszło... 100 takich krosien.

Po obfitym lunchu w zabytkowej kamieniczce przy ul. Wólczańskiej udaliśmy się na zwiedzanie Piotrkowskiej, najdłuższej ulicy handlowej w Europie. Ten deptak to serce miasta i ulubione miejsce spotkań łodzian. Nie brakuje tu klubów, restauracji, hoteli, urzędów, kościołów, pomników sławnych Łodzian, m.in. Tuwima, Rubinsteina. Ulica Piotrkowska posiada też swoją aleję gwiazd. W Łodzi  było kręconych wiele popularnych polskich filmów na czele z „Ziemią obiecaną” Andrzeja Wajdy, nakręconą na podstawie powieści Władysława Stanisława Reymonta.  „Pietryna” zaskoczyła wszystkich tych, którzy zobaczyli ją po raz pierwszy, nie spodziewali się jej takiego europejskiego wyglądu, a przepych architektoniczny kamienic wprawiał  ich w osłupienie.

Podczas przejażdżki autokarem oraz wycieczki pieszej podziwialiśmy gigantyczne, XIX wieczne fabryki z czerwonej cegły, budynki secesyjne, rezydencje pałacowe i znaną na całym świecie szkołę filmową. Łódzka Szkoła Filmowa powstała  w 1948 roku, ma zasłużoną renomę nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wykształciła wielu znanych aktorów, reżyserów, operatorów filmowych i telewizyjnych, artystów fotografików, montażystów, scenarzystów oraz organizatorów produkcji telewizyjnej i filmowej.

Pan przewodnik wiele miejsca poświęcił tematyce związanej z wielokulturowością miasta,  zapoznał nas z historią Żydów łódzkich, którzy zbudowali miasto razem z Polakami, Niemcami i Rosjanami. W Łodzi znajdowało się drugie największe getto w Polsce w czasach II wojny światowej. Obecnie jest czynny jeden z największych cmentarzy wyznaniowych w Europie. 

Po zejściu z utartego szlaku przewodnik pokazał nam ukryte podwórka, które zdobią instalacje artystyczne, ogrody, murale.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Manufakturze. Dawny kompleks fabryczny rodziny Poznańskich od 2006 r. jest otwarty dla wszystkich. Zabytkowe budynki wykorzystywane są na muzea, teatr, kino, a także pełne spektrum różnych lokali gastronomicznych. W monumentalnej przędzalni działa wyjątkowy Hotel Andel’s, a całość uzupełnia współczesne centrum handlowe. Z kolei w pałacu sąsiadującym z fabryką mieści się Muzeum Miasta Łodzi, idealne miejsce do zapoznania się z jej historią, a zarazem rezydencja pałacowa o pięknych wnętrzach. Pałac Poznańskich zwany Łódzkim Luwrem  to rezydencja w stylu neorenesansowym i neobarokowym. Na placu przed Manufakturą przewodnik pożegnał się z naszą grupą, a my obdarowaliśmy go albumem o Ciechanowie. Następnie zafundowaliśmy sobie tzw. czas wolny, podczas którego raczyliśmy się pysznymi lodami i kawą. Dodać jeszcze należy, że autokarem po ciasnych uliczkach Łodzi bardzo sprawnie kierowała kobieta, a Łódź przecież kiedyś nazywano miastem kobiet .

 

 Uwaga.

na wyjazd zbieramy się 25.05.23 o godzinie 6 :45 przed pływalnią.

 

ZWIEDZANIE ŁODZI 25.05.2023

ŁÓDŹ - czwarte największe miasto w Polsce należy do najbardziej tajemniczych, nieodkrytych, a przede wszystkim – nieoczywistych miejsc.

Miasto europejskie z amerykańskim, szachowym układem centrum i królową polskich ulic, Piotrkowską. Miasto Czterech Kultur, pełne magicznych podwórek, kontrastów, w którym okazałe pałace i wille sąsiadują z masywnymi, przypominającymi gotyckie zamki fabrykami, tworząc swoiste miasta w mieście.

A do tego miejsce sztuki awangardowej oraz uznane przez UNESCO Miasto Filmu (HollyŁódź).

W ostatnich latach, Łódź wielokrotnie znajdywała się na prestiżowych listach zagranicznych magazynów podróżniczych (Lonely Planet, National Geographic, The Guardian, Le Figaro) wskazujących miasto jako jedną z najciekawszych destynacji.

Program zwiedzania:

 

 

10:00 spotkanie z przy Stawie na rzece Jasień – Przędzalniana 72

10:00 – 17:00 Zwiedzanie Łodzi.

W programie m.in.:

 

• spacer po Księżym Młynie, unikatowym kompleksie dawnego osiedla robotniczego, stworzony przez najbogatszego łódzkiego przemysłowca, Karola Wilhelma Scheiblera, zwanego „królem bawełny”

 

• wizyta w Centralnym Muzeum Włókiennictwa – najstarszej fabryce w Łodzi, należącej do Ludwika Geyera .

 

• spacer ulicą Piotrkowską, najsłynniejszym łódzkim deptakiem (Łódzka Aleja Gwiazd, Ławeczka Tuwima, Pomnik Misia Uszatka) - jedyna i niepowtarzalna ulica Piotrkowska, pełniąca rolę łódzkiego rynku - na wzór miast amerykańskich od zawsze stanowiła "salon Łodzi", pełen przepięknych eklektycznych i secesyjnych kamienic, pasaże i murale, stanowiące część instalacji ulicznych (Pasaż Róży)

ok. godziny 13 na ulicy Piotrkowskiej planowana przerwa na obiad i kawę

 

• Manufaktura, dawny XIX wieczny kompleks włókienniczy I. Poznańskiego a obecnie centrum handlowo-kulturalno-rozrywkowe

• zwiedzanie Pałacu I. Poznańskiego (obecnie Muzeum Miasta Łodzi).

 

Szcagóły odnośnie odpłatności i zapisów zostaną podane w terminie późniejszym.

Udogodniedia dla osób słabowidzących

duży kontast

A powiększona czcionka