Otwarcie Kamienicy WARSZAWSKA 18

2019-09-05 14:49:08

W minioną niedzielę oficjalnie otworzyliśmy naszą kamienicę, w którym to funkcjonować będzie klubokawiarnia oraz odbywać się będą inicjatywy o charakterze edukacyjnym i artystycznym.

Odbyły  się zajęcia pokazowe edukacyjnego programu kreatywności „Destination Imagination” pt. „Walizka nieuczesanych myśli”, w ramach Klubu Młodego Odkrywcy. Program DI stanowi propozycję uzupełnienia edukacji szkolnej. To forma cyklicznych zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez trenera – nauczyciela. Celem jest kształtowanie kreatywności, innowacyjności, umiejętności adaptowania się do nowych warunków i rozwiązywania problemów w nieszablonowy sposób. Zajęcia skierowane będą do młodzieży w wieku 9-12 lat. W pierwszym tygodniu działalności zostanie również przygotowana oferta dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, czyli program „Klucz do uczenia się”. Będzie to pomoc w rozwijaniu umiejętności poznawczych, społeczno-emocjonalnych, w kształtowaniu samoregulacji i wczesnych umiejętności akademickich, potrzebnych do odnoszenia sukcesów w szkole i poza nią. Ponadto w weekendy w Klubie Młodego Odkrywcy odbywać się będą cykliczne otwarte warsztaty z zakresu m.in. edukacji społecznej, technicznej. Wkrótce uruchomione zostaną zapisy na zajęcia.

W ulokowanym w kamienicy Klubie Seniora odbyły się również warsztaty oraz wystawa prac „SAP ART – Zwinne rączki”.

Pierwszą wystawą zorganizowaną w Galerii Artystycznej, uruchamianej przy Klubokawiarni W18, była wystawa fotografii „Żydzi w burzliwej epoce 1914-1918", przygotowana przez Stowarzyszenie Wspólnoty Żydowskiej z Meudon – francuskiego miasta partnerskiego Ciechanowa. Wyeksponowane na planszach karty pocztowe, przybliżyły sceny z życia Żydów w latach 1914-1918, czyli w czasie gdy walczyli oni w armiach państw, w których zamieszkiwali. Kolekcja oryginalnych pocztówek, zebrana przez prezesa stowarzyszenia Lucjena Alezrę , ukazuje również wzajemne relacje, jakie istniały między żołnierzami niemieckimi i Żydami. Jak podkreśla autor wystawy, były one wtedy bardzo przyjazne i nikt nie przypuszczał, że kilka lat później, po dojściu Hitlera do władzy, Żydzi zostaną zgładzeni przez nazistów niemieckich. Ponadto w Galerii Artystycznej 1 września o godz. 18.00 wystawiony zostanie spektakl słowno-muzyczny „Wierzba Mazowiecka” w wykonaniu artystów z Meudon. Inicjatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Sekwana-Łydynia, której prezesem jest Julita Domurad-Bouloc. W spektaklu weźmie udział także skrzypaczka z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ciechanowie.

Z kolei Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta przygotowała wystawę fotografii pt. „Ciechanów na przełomie lat”. W dniu otwarcia o godz. 15.30 prezes Ciechanowskiego Towarzystwa Naukowego dr Zbigniew Ptasiewicz wygłosił prelekcję na temat społeczności żydowskiej w przedwojennym Ciechanowie. Wyświetlony został także niemy film czarno-biały, produkcji niemieckiej, pokazujący getto w Ciechanowie i Mławie. Barbara Bielasta, członek zarządu Ciechanowskiego Towarzystwa Naukowego, opowidziała o właścicielu kamienicy i jego losach oraz o związanych z nią przekazach historycznych.

Co więcej zaplanowano także pokaz parzenia kawy połączony z degustacją. Była to doskonała okazja do spróbowania smaków i zapoznania się z wyselekcjonowanym asortymentem, który na dobre zagości w menu klubokawiarni. Niebawem w ofercie pojawią się również różnorodne herbataty i zioła. Będzie to miejsce spotkań, wystaw, gier towarzyskich, koncertów, recitali czy też wieczorków poetyckich.

Rewitalizacja kamienicy została zakończona pod koniec ubiegłego roku. Zostały przeprowadzone prace remontowe i modernizacyjne, wymieniono konstrukcję i pokrycie dachu, instalacje wewnętrzne, przyłącza i stolarkę. Przebudowano ściany wewnętrzne, odtworzona została zabytkowa elewacja, oczyszczono i odnowiono ściany, sufity i posadzki. Wykonano izolację termiczną i przeciwwodną. Budynek został podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wszystkie elementy zabytkowe zostały oczyszczone i zakonserwowane. Zlikwidowane zostały bariery architektoniczne, zamontowano windy i urządzenia zwiększające dostępność obiektu.

 

Udogodniedia dla osób słabowidzących

duży kontast

A powiększona czcionka