Wycieczka do Nidzicy i Szczytna

2023-09-21 17:13:52

 

Wycieczka  dnia 21 września

Nidzica , źródła Łyny , Szczytno

       Trudno było wymarzyć sobie lepszą pogodę niż 21 września 2023 roku na wycieczkowy dzień na trasie „ NIDZICA - rez. Źródła rzeki Łyny – Szczytno”. Słoneczne prawie bezchmurne niebo i temperatura 25oC – 26oC . To nastrajało pozytywnie , a i autokar był podstawiony 20 minut przed „startem”. Wszystko to spowodowało , że w NIDZICY pojawiliśmy się przed czasem. W spokojnym rytmie pod opieką przewodnika przemieszczaliśmy się po pomieszczeniach muzeum i największego zamku krzyżackiego o charakterze obronnym na Mazurach.

   Kolejny punkt wycieczkowej eskapady to rezerwat „Źródła rzeki Łyny”. W taki dzień to spacer rozległą doliną i wąwozami do osady ŁYŃSKI MŁYN to sama przyjemność. Szkoda że na ten punkt programu mogliśmy poświęcić tylko jedną godzinę.

   SZCZYTNO to urokliwe miasto nad dwoma jeziorami: Domowym Małym i Dużym. W dwóch grupach zwiedzaliśmy Muzeum Mazurskie i podziwialiśmy widoki na miasto i okolicę z Wieży Ratuszowej.

W wolnym czasie jedni spacerowali brzegami jezior, inni szlakiem barda Krzysztofa Klenczona, lub też szczycieńskich Pofajdoków.

   PEŁNI NOWYCH WRAŻEŃ wracaliśmy słuchając , a nawet nucąc przeboje idola lat 60 – 70 .

   Już na trasie za Chorzelami wysłuchaliśmy informacji i wierszy w gwarze o Kurpiowszczyźnie – rodzinnych stronach z Marianny i Edka Berka.

   Mamy nadzieję, ,że wycieczka ta będzie bodźcem do indywidualnych wypadów na mazurskie i warmińskie szlaki.

 

Plan wycieczki.

8: 00        -  wyjazd z parkingu sprzed basenu

10 do  11 -Nidzica : zwiedzanie zamku i muzeum ziemi nidzickiej.

ZAMEK

Zamek jest imponująco obszerny, chociaż podczas zwiedzania mamy okazję zobaczyć jedynie kilka pomieszczeń. Jednak wśród tych wyjątkowych wnętrz znajduje się również duża sala rycerska. Zamek z klimatem. Wybudowany w XIV wieku w stylu gotyckim. Nazywany jest zamkiem krzyżackim przez to, że w 1409 roku osiadł tu krzyżacki prokurator. 6 lipca 1414 roku po wielu dniach oblężenia, zamek został zdobyty przez polskie wojsko. W 1517 roku nastąpiło rozbudowanie całej budowli. Kolejne lata pokazały, że tym zamkiem interesowało się wiele kolejnych krajów. Warto wspomnieć o tym, że w latach 1828–1830 zamek przebudowano na sąd i więzienie. W 1945 roku nastąpiło bombardowanie przez wojska radzieckie. Zamek został zrujnowany. Na szczęście, w latach 1961–1965, całość została odbudowana. Aktualnie zamek służy za miejskie centrum biznesu, kultury i rozrywki.

MUZEUM

Muzeum Ziemi Nidzickiej mieści się w starym krzyżackim zamku. W jego zbiorach znajduje się wiele cennych eksponatów i dzieł sztuki. W czterech salach muzeum można zobaczyć ekspozycję "Z dziejów ziemi nidzickiej", która prezentuje historię tych terenów od zamierzchłych czasów pruskich aż do współczesności. Każdy zwiedzający może podziwiać przedmioty związane z najstarszymi dziejami miasta, wyposażenie mazurskich chałup oraz kopie uzbrojenia z rycerzy i piechoty z czasów bitwy pod Grunwaldem.

Na pierwszym piętrze znajduje się galeria prezentująca prace Hieronima Skurpskiego. Z niej przechodzimy do Sali Rycerskiej, która pełniła funkcję kaplicy, refektarza oraz kancelarii wójta. Znajdują się tam malowidła pochodzące z XV wieku. Zwiedzanie zamku kończy się w sali widokowej, w której kiedyś znajdował się krzyżacki spichlerz.

 

 

11:30 do 12:30-  rezerwat źródeł   Łyny – spacer ścieżką  przyrodniczą

 

Rezerwat Źródła Rzeki Łyny – rezerwat krajobrazowy utworzony w 1959 r. w pobliżu wsi Łyna w gminie Nidzica. Celem ochrony jest zachowanie źródeł rzeki Łyny wraz z interesującym zjawiskiem geologicznym, jakim jest wsteczna erozja źródliskowa. Rezerwat zajmuje obszar 120,54 ha, w tym 112,04 ha lasów, 3,96 gruntów rolnych oraz 0,99 ha wód.

14  do 15:30    Szczytno

Ruiny zamku

Muzeum mazurskie

Wieża ratuszowa

 

15:30 do 17 obiad i czas wolny na spacery i kawę/lody

17 do  19 powrót do Ciechanowa przez Wielbark, Chorzele, Przasnysz

Udogodniedia dla osób słabowidzących

duży kontast

A powiększona czcionka