Wycieczka do Warszawy

2022-06-03 17:40:05

Wycieczka do Warszawy    

 W programie:

Palmiry, Wilanów, świątynia Opatrzności Bożej, Ogrody w Powsinie, Teatr Żydowski . 

        Prawie 50-osobowa grupa studentów naszego uniwersytetu wybrała się 3 czerwca 2022 roku na wycieczkę do Warszawy. Bardzo ambitny program udało się zrealizować w całości. Najpierw grupa udała się na cmentarz w Palmirach.  Palmiry w Puszczy Kampinowskiej to to miejsce zbiorowych egzekucji przeprowadzonych przez okupantów niemieckich między grudniem 1939 r.

a lipcem 1941r.. Niemcy rozstrzelali tu około 1700 obywateli polskich, głównie narodowości polskiej oraz narodowości żydowskiej przywiezionych z warszawskich więzień i aresztów. Wśród zamordowanych znalazło się wielu przedstawicieli polskiej elity politycznej, intelektualnej i kulturalnej.

Palmiry stanowią najbardziej znany – obok Katynia – symbol martyrologii inteligencji polskiej w okresie II wojny światowej.

     Następny punkt programu naszej wycieczki to wizyta w Wilanowie. Pogoda dopisała, ogrody królewskie prezentowały się wytwornie, a my mogliśmy  przenieść się w czasy króla Jana i królowej Marysieńki.

    Następnie udaliśmy się do kościoła Opatrzności Bożej w Wilanowie. Parafia rzymskokatolicka obsługiwana jest przez księży archidiecezjalnych. Historia budowy Świątyni Najwyższej Opatrzności liczy ponad 200 lat i wiąże się Konstytucją 3 maja z 1791 r. Parafia została erygowana w 2005r. Świątynia jest elementem składowym kompleksu Centrum Opatrzności Bożej, w którym zawiera się Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Panteon Wielkich Polaków. Pierwsza msza została odprawiona 11 listopada 2016 roku.

    Trzecim punktem programu było zwiedzanie z dwoma przewodnikami ogrodu w Powsinie. Czerwiec w Powsinie to okres kwitnienia różaneczników. Różnokolorowe krzewy osiągały prawie 3 metry wzrostu. Wycieczkowicze robili sobie pamiątkowe zdjęcia na tle dywanów kwiatowych. Park powstał na 50 ha terenach Polskiego Country Club sp.

z o.o. (klub golfowy), zakupionych w 1938 od Adama Branickiego. Pozostałością z tego okresu jest drewniany budynek w którym mieści się m.in. administracja parku.  Na terenie parku znajduje się pomnik przyrody dąb szypułkowy „Hetman” o wysokości 24 metrów. łączna powierzchnia parku Kultury wynosi ok. 35 ha. Park Kultury w Powsinie- teren rekreacyjno-sportowy w Warszawie położony w dzielnicy Ursynów,

w sąsiedztwie Lasu Kabackiego i Ogrodu Botanicznego PAN, który zajmuje 40 ha. Przewodnik oprócz ogromnej wiedzy botanicznej – znał nazwę każdej najmniejszej trawki przybliżył nam historię rodziny Fangorów, którzy byli związani przed wojną z Powsinem. Najbardziej znany z rodziny to Wojciech Fangor, który  został światowej sławy malarzem, grafikiem, plakacistą i rzeźbiarzem. Jako jedyny polski artysta miał w 1970 r indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.  Fangor stał się jednym z najdroższych i najbardziej poszukiwanych polskich artystów. Obraz „M22” został wylicytowany 4 grudnia 2020 r za 7 316 000 zł. To najdrożej sprzedane dzieło sztuki w naszym kraju.  Zainteresowanie malarzem było tym większe, ponieważ w szeregach naszych studentów była znaczna grupka malarzy amatorów. A sceneria ukwieconych szpalerów alei sprzyjała malarskim  uniesieniom.

     Następnie wycieczkowicze zaliczyli spacer po warszawskiej Starówce. Nie czując zmęczenia po całodniowym pobycie w stolicy studenci

i studentki udali się na spektakl teatralny do Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich przy u. Senatorskiej zatytułowany „George & Ira Gershwin”. Przedstawienie kabaretowo-muzyczne przywołujące klimat przedwojennej Warszawy, a w nim: taniec, rewia, piosenki, skecze, żarty, anegdoty oraz hity najlepszych kabaretów.

Scenariusz widowiska oparty został na nowych tłumaczeniach utworów autorstwa Andrzeja Ozgi. Piosenki braci Gershwinów, których żydowskie korzenie wywodzą się z rodziny Gershowitzów, usłyszeliśmy

w nowoczesnych aranżacjach Marcina Partyki. „George & Ira Gershwin”

w reż. Jana Szurmieja to nie tylko muzyczna monografia złożona

z utworów znakomitego duetu, w którym młodszy z braci był genialnym kompozytorem, a starszy wybitnym autorem tekstów. To przede wszystkim opowiedziana piosenkami niezwykle frapująca historia z życia kobiety i mężczyzny, niepotrafiących odnaleźć się w gąszczu wielkiego miasta.

   Po zakończonym spektaklu wycieczkowicze zmęczeni, ale bardzo zadowoleni powrócili do Ciechanowa.

 

 

 

Udogodniedia dla osób słabowidzących

duży kontast

A powiększona czcionka